Výstava fotografií "Kouzlo Moravského krasu", beseda "Brány do ztraceného světa"

altV pátek 24. února 2012 byla v knihovně zahájena výstava fotografií pana RNDr. Petra Zajíčka z Vavřince. Pan Zajíček vystudoval MU v Brně obor geochemie a od ukončení studia pracuje pro Správu jeskyní ČR, kde se podílí především na výzkumu, dokumentaci a propagaci jeskyní. Hodně cestuje, zejména do krasových oblastí a za polární kruh. Svoji práci v jeskyních, cestování a další aktivity spojuje s fotografováním, často své snímky a reportáže publikuje v časopisech i  knihách. Do svých fotografií dává celý svůj um i celou duši, čiší z nich láska k jeskyním, k přírodě a vůbec ke všemu pěknému.

Na vernisáži výstavy měli všichni přítomní možnost zhlédnout a obdivovat na dvacet jeho krásných fotografií z jeskyní Moravského krasu. Po zahájení výstavy jsme pak ještě v knihovně přivítali dalšího skvělého fotografa, speleologa a cestovatele, pana Marka Audyho z Jedovnic. Pan Audy nám na besedě s názvem „Brány do ztraceného světa“ promítal fotografie a poutavě vyprávěl o  speleologických expedicích do oblasti stolových hor (domorodci nazývané Tepui) v národním parku Canaima ve Venezuele. Pro svou nepřístupnost byly tyto hory dlouho obestřeny tajemstvím a také příroda stolových hor je unikátní v mnoha ohledech. Výsledkem expedic byly objevy největších křemencových jeskyní světa, Sistema Muchimuk na Churí tepui (17 km) a systém Krystalové oči na Roraima Tepui (8 km). V jeskyních byla také nalezena řada neprobádaných živých organismů. Na závěr besedy ještě pan Audy odpovídal na zvídavé otázky přítomných a dotazy nebraly konce,  jen neradi jsme besedu končili. Rádi opět pana Audyho do naší knihovny pozveme a budeme se těšit na další zážitky z expedic do oblasti stolových hor.