Výtvarná dílna "RECY-VĚCI", beseda "Éčka v potravinách"

altV sobotu 18. ledna bylo v knihovně živo již od odpoledních hodin. Nejprve se tam sešly děti na výtvarné dílně „RECY –VĚCI“. Ze starých zbytků různobarevných vln se děti učily vytvořit bambule. Na dílně se ukázalo, že to není až tak jednoduché a hlavně nás jejich výroba stála docela dost času, a tak nám naše tvoření uteklo jako voda. Hezké bylo, že se dětem, po velkém úsilí, pěkné, pestrobarevné bambule podařily. Po výtvarném tvoření si ještě děti daly zdravou, ovocnou svačinku a paní Minaříková jim popovídala o škodlivých látkách, které mohou být ukryty v barevných cukrovinkách. Ukázala jim i pár balíčků bonbónů, na které si mají dávat pozor a dala jim ochutnat také ty, které můžou beze strachu mlsat.

Zdravým a výborným mlsáním na konec našeho setkání byly i medové perníčky, které nám upekla paní Klímová. Po výtvarném tvoření pokračovala beseda s paní Minaříkovou a byla určena dospělým účastníkům. Éčka v potravinách, aneb povídání o tom, jak se zorientovat v přidaných látkách v běžně dostupných potravinách, bylo zajímavým a potřebným tématem. Současné potraviny jsou často plné náhražek, barviv, dochucovadel a konzervantů a tak nás paní Minaříková nejprve uvedla do této problematiky, vysvětlila jak se ve spleti těchto látek orientovat, na co si při koupi potravin dávat pozor. Čeho se ve stravě vyvarovat a čím třeba tyto „nezdravé“ potraviny nahradit. Hlavním tématem pak byly zejména potraviny pro děti a nebezpečí jaké právě ty, obsahující nevhodné látky, skýtají nebezpečí pro dětské zdraví. Protože vše souvisí se vším, zazněla na besedě nejen problematika potravin, ale i dalších věcí, které v běžném životě používáme a jsou pro nás z důvodu přítomnosti různých škodlivých látek nebezpečné. Dvouhodinová beseda na toto rozsáhlé téma zdaleka nestačila, ale určitě všem přítomným dala hodně důležitých informací, k zamyšlení, k obezřetnosti při nákupu potravin a třeba i změně jídelníčku.