Literární čajovna

altV sobotu 17. listopadu přišli do knihovny malí i dospělí čtenáři, tentokrát nejen za pěknými knihami, ale i za dobrým čajem. Do tajů jeho přípravy nás zasvětila Zuzka Hájková a Jan Szlaur. Zuzka nachystala ukázku šesti čajů (například jasmínové „dračí perly“, polozelený čaj z Taiwanu, kvalitní zelený čaj z Japonska i ovocný čaj), každý se dozvěděl něco o jejich původu a složení, mohl se podívat, jak čajové lístky vypadají a voní, a ochutnat výborné čaje ze všech připravených konviček. Čajmen Honzík pak předvedl čajový obřad, ukázal nám, jak se čaj správně připravuje, popovídal, jaké druhy čajů máme, jaké jsou zvyklosti jejich pití a přípravy v různých zemích světa. Měli jsme tak možnost například ochutnat čaj z Číny, Taiwanu nebo silný sladký arabský čaj.

Děti se do besedy o čajích zapojily svými zvídavými dotazy, a tak jsme se dozvěděli hodně zajímavých informací. Při dobrém čaji pak zbyl i prostor na společné čtení. Pro inspiraci jsem dětem představila knihu Příběhy zásahové jednotky Chřestýše 23. Tuto knihu napsaly a ilustrovaly dvě desetileté kamarádky z malé vesničky Vřesina ze severní Moravy. Ukázka se dětem moc líbila a dle ohlasů se samy pokusí něco napsat a ilustrovat. Do společného čtení se zapojily i děti, a to Jirka Stehlík se Simonkou Němcovou. Ti přečetli ukázky ze svých oblíbených knih. Krásnou pohádku o bílé pastelce přečetla i Iva Machová. Naše první knihovnická čajovna se nám vydařila a určitě si ji brzy, třeba v dlouhých zimních večerech, zopakujeme.

Akce byla podpořena Ministerstvem kultury ČR.