Noc s Andersenem

altV pátek 30. března jsme s dětmi poprve nocovali v knihovně a užili si tak tvořivou, dobrodružnou i pohádkovou Noc s Andersenem. No a co vše se v knihovně dělo? V odpoledních hodinách děti přišly do knihovny obtěžkány spacáky, karimatkami, oblečením, ale i dobrotami od maminek. Náš první úkol byl vytvořit si spací polštářkové kočičky, které nám předšila paní Olga Němcová. Děti pak kočičky dle své fantazie vymalovaly, vycpaly rounem a zašily. U výtvarného tvoření dětem opravdu vyhládlo, a tak dostaly další úkol – udělat si k večeři obložené chlebíčky a tak trochu si zasoutěžit, kdo udělá lepší a lépe nazdobený. Nejstarší děvčata pak pro všechny nachystala výborný ovocný salát. Po večeři pak už byl prostor pro vlastní čtení.

Celou knihovnu jsme zhasli, svítily jen lucerničky se svíčkami a světýlko u našeho červeného křesílka. Děti si na zem připravily „ležení“ – karimatky, polštářky a spacáky, usadily se na zem a poslouchaly. Nejprve četl Jirka Stehlík z knihy Mikeš od Josefa Lady. Pak už nám paní  Nedomová povídala o dětství a životě Josefa Lady. Tématem našeho čtení byl právě tento náš malíř a spisovatel. V knihovně jsme měli malou výstavku z jeho tvorby, a tak jsme si krásné knihy prohlédli a přečetli ukázky. Do vzpomínání, jak si dříve děti na vesnici hrály se zapojil i pan starosta, který nám také přečetl ukázku z knížky našeho rodáka pana Miroslava Kaly, kterou jsme dostali do knihovny darem. Vtipná pohádka, v níž je povídání i o naší rozhledně, se dětem moc líbila. Terezka a Barunka Machovy všem přečetly své vlastní pohádkové příběhy. Krásně četla i Viktorka Zajíčková a velký potlesk sklidila i nejmladší účastnice nocování, prvňačka Hanička Vybíhalová. Když pak Bára vyprávěla svůj hororový příběh, mihl se nám za okny knihovny i duch, který děti přišel do knihovny vystrašit. Ty se pak rády zavrtaly do spacáků a sledovaly promítaní pohádky. Spát jsme šli po půlnoci. Ráno jsme společně posnídali buchty a koláče od maminek a rozešli se domů. Naše první Noc s Andersenem se nám opravdu vydařila a myslím, že  si ji příští rok opět zopakujeme.